• Soybean Promotion Board re-elects local farmer

    The Kentucky Soybean Promotion Board, the entity responsible for investing Kentucky’s soybean checkoff funds, re-elected Keith Tapp of Sebree as its 2015-2016 Chairman during the Board’s recent summer meeting.

  • 4-H Wranglers
  • 4-Hers participate in Kentucky Youth Seminar at UK

    Top participants in the local American Private Enterprise Seminar attended the state program known as Kentucky Youth Seminar.  The seminar was held in Lexington at the University of Kentucky Campus.  Participants were: Benjamin Locke, Shayne Wathen, Jesse Gehr, Nicholas Sullivan and JC Dunn.  Darrell Locke participated as an adult volunteer.

  • Farm Calendar - August 12, 2015

    Farmers Market – Last Week

    The LaRue County Farmers Market will be open 11 a.m. to 6 p.m. for the last event of this year, Thursday, August 13, at 2533 Lincoln Farm Rd., Hodgenville. Several vendors will be participating and meal options are available. For more information contact the Extension Office, 270-358-3401. Stock up on local fresh produce, baked goods, flowers, beef, pork, goat and so much more.

    No-till drills

  • Field day scheduled in Magnolia

    An agricultural field day will take place at 11:30 a.m. on Friday, August 28 at the farm of Brad Hines in Magnolia at 11945 North Jackson Highway. The purpose of the event is to display his recently installed Best Management Practices project to the community.

    The free event is open to the public and will feature tours of the installed best management practices, soil and water conservation demonstrations and information, games for kids, and lunch.

  • Fair results - sheep show

    County Showmanship


    Emily Sallee – First


    Alexis Grimes – First

    Abby Sallee – Second

    Open Youth Showmanship


    Ady Mae Williams – First

    Emily Sallee – Second


    Wyatt Acey – First

    Alexis Grimes – Second

    Abby Sallee – Third


    Taylor Graves – First

    Briann Williams – Second

    Orry Williams – Third

  • Fair results - Goat show

    Open Youth

    Goat Show

    Dairy Goat Showmanship

    Pee Wee

    First - Hayden Haycraft


    First – Kaylee Haycraft


    First – Aaron Elswick, Champion Showmanship,

    Market Goat Showmanship

    Pee Wee

    First – Ady Mae Williams


    First – Bailey Grider

    Second – Jamie Grimes


    First – Alexis Grimes

    Second – Meredith Bartley

  • Fair results - beef show

    2015 Beef Show Results

    Open Showmanship

    (8 years or less)

    Ella Thomas – Blue

    Cody Heath – Blue

    Ady Mae Williams – Blue

    Clayton Bell – Blue

     Open Showmanship (9-12 years)

    Emily Caffee – First

    Brayden Lancaster – Second

    Open Showmanship (13-15)

    Kailey Thompson – First

    Shayla Clark – Second

    Open Showmanship (16-21)

    Connor Jaggers – First


  • Fair results - dairy show

    Open Dairy Cattle Show


    Jr. Calf

    First – Madison Davis

    Second – JCC Ayrshire

    Third – JSB Acres

    Intermediate Calf

    First – JCC Ayrshire

    Second – Happy Acres Dairy

    Third – JSB Acres

    Sr. Calf

    First – JSB Acres

    Second – Happy Acres Dairy

    Summer Yearling

    First – Happy Acres Dairy

    Second – Michaela Rock

    Jr. Yearling

  • 4-H project results

    Jr. Folk Art

    Brayden McCandless – Blue & Class Champion

    Jr. Weaving

    Madison Wilmoth – Blue & Class Champion

    Brayden McCandless – Blue

    Jr. Nature Craft

    Brayden McCandless - Blue & Class Champion

    Jr. Leather Craft

    Tommy Wilmoth - Blue & Class Champion

    Madison Wilmoth – Blue

    Jr. Original Design Ceramics

    Madison Wilmoth - Blue & Class Champion

    Alexis Grimes – Blue

    Kelsey Hornback – Blue