.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

WRESTLING: RYLE RUMBLE RESULTS

-A A +A

RYLE RAIDER RUMBLE

UNION - Results from Saturday's Raider Rumble at Ryle High School:

TEAM SCORES

1. LaRue County - 273.0

2. Union County - 211.5

3. Ryle  - 176.0

4. Harrison (Ind.)  - 172.0

5. South Dearborn (Ind.) - 168.0

6. Campbell County - 159.5

7. Grundy (Va.)  - 159.5

8. Glen Este (Ohio)  - 154.5

9. Louisville Trinity  - 148.0

10. Valley View (Ohio) - 139.0

11. Louisville St. Xavier  - 130.5

12. Columbus (Ind.) East - 122.0

13. Meade County - 121.5

14. Woodford County  - 101.5

15. South Oldham   - 40.0

16. Hebron Conner - 22.0

 

TEAM RESULTS

LaRue County

 

106: 2. Kyle Edlin                                     4-1

Def. Tucker Hurst (Woodford County), 10-4

Def. Brad Krebs (Campbell County), 1:00

Def. Cody Eggleston (Conner), 0:39

Def. Robert Dezember (Union County), 7-2

Lost to Logan Erdman (Ryle), 9-6

 

113: 6. Dylan Sheldon                               2-2

Def. Michael Beets (St. Xavier), 1:22

Lost to Matt Sicurella (Glen Este), 11-2

Def. Stephen Matheny (Trinity), 7-2

Lost to Thomas Fay (Harrison), 5-2

 

120: Tanner Mouser                                 0-2

Lost to Austin Compton (Grundy), 10-3

Lost to Tristin Badida (Conner), 20-13

 

126: 2. Nick Paden                                  4-1

Def. Roy Bisenius (South Oldham), 6-5

Def. Nathan Haddad (St. Xavier), 3:00

Def. Nathan Darland (Woodford County), 1:30

Def. Ian Kahl (Trinity), 2-1

Lost to Sean Fausz (Campbell County), 3-0

 

132: 4. Raymundo Perez                           3-2

Def. Mitchell Gilbert (Columbus East), 9-8

Def. Angelo Scarlato (Harrison), 15-0

Def. Jon Belk (Ryle), 3:18

Lost to Jayce Carr (Union County), injury default

Lost to Justin Street (Grundy), injury default

 

138: Taylor Albert                                    1-2

Def. Michael Grandstaff (Conner), 5:54

Lost to John Fahy (Trinity), 2:45

Lost to Brandon Manning (South Dearborn), 6-3

 

145: Seth Brown                                      1-2

Def. Austin Yowler (Conner), 5:23

Lost to Austin Utterback (South Dearborn), 8-2

Lost to Max Davis (Glen Este), 3:50

 

145: Ethan Hutchinson                             1-2

Lost to Tim Shuler (Columbus East), 15-1

Def. Jacob Garret (Union County), 4:28

Lost to Channing Elswick (Grundy), 3-1

 

152: 8. Jared Whitlock                              2-3

Def. Andy Berger (Glen Este), 1:59

Lost to Brent Hitchings (Trinity), 3:14

Def. Aaron Abner (Valley View), 8-4

Lost to Jordan Doyle (Woodford County), 5-2

Lost to Matt Kennedy (Glen Este), 2-0

 

160: 1. Shawn Hull                                   5-0

Def. Kevin Smith (Valley View), 1:00

Def. Jordan McCowan (Grundy), 1:00

Def. Jimmy Fisher (Columbus East), 0:40

Def. John Mikolay (Glen Este), 6-4

Def. Brandon Pledger (St. Xavier), 8-4

 

170: 2. Caleb Canter                                4-1

Def. Noah Bauer (St. Xavier), 7-5

Def. Eli Matthews (Campbell County), 0:41

Def. Logan Carpenter (Columbus East), 1:07

Def. Chad Goodrich (Woodford County), 12-5

Lost to Tyler McClanahan (Grundy), 7-2

 

182: 1. Bernard Ray                                 4-0

Def. Jake Adams (Ryle), 4:23

Def. Eric Willis (Valley View), 0:40

Def. Matt Pruetz (Harrison), 18-9

Def. Brett Keeton (Campbell County), 1:15

 

195: 1. B.J. Carman                                 5-0

Def. Devin Smith (Union County), 10-2

Def. Nate Hill (Woodford County), 0:28

Def. Jake Williamson (Ryle), 11-5

Def. Sean Caddell (South Dearborn), 22-5

Def. William Tompkins (St. Xavier), 13-8

 

220: 2. Drew Newberry                             4-1

Def. Trevor Thompson (Conner), 2:53

Def. Michael Moore (Campbell County), 1:40

Def. Austin Rowan (Glen Este), 1:50

Def. Jake McCowan (Grundy), 5-1

Lost to Bryan Day (Valley View), 4-2 OT

 

285: 6. Eli Meredith                                  1-2

Lost to Dylan Hembree (Valley View), 5-2

Def. Matthew Davis (South Oldham), 4:45

Lost to Rob McKee (Columbus East), 3:00