.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Track and field results

-A A +A

(Delayed)

 (Delayed)

April 22—Elizabethtown All-Comers

 

Team Results

Girls (6 Teams)

4. LaRue County, 87

Boys (6 Teams)

6. LaRue County, 66

 

Individual Results

Girls’ 100-Meter Dash

14. Gabriela Garcia, 14.52

15. Courtni Price, 14.57

26. Kyaa Embry, 15.56

30. Sarah Cady, 16.12

31. Scarlett Redmon, 16.45

 

Girls’ 200-Meter Dash

13. Gabriela Garcia, 30.26

16. Jackie Rigdon, 30.49

18. Courtni Price, 31.24

21. Kate Cady, 31.51

30. Sarah Cady, 35.90

 

Girls’ 400-Meter Dash

5. Kristina Durbin, 1:07.78

 

Girls 800-Meter Run

5. Nichole Thomas, 2:45.51

16. Natalie Mullins, 3:06.54

 

Girls’ 1600-Meter Run

2. Kristina Durbin, 6:03.09

 

Girls’ 300-Meter Hurdles

2. Amanda Brewer, 57.74

 

Girls 4x100-Meter Relay 

3. LaRue County Team A, 58.05 (Gabriela Garcia, Kate Cady, Courtni Price, Jackie Rigdon)

5 LaRue County Team B, 1:06.95 (Scarlett Redmon, Morgan Vinson, Kanasia Weathers, Sarah Cady)

 

Girls’ 4x200-Meter Relay 

1. LaRue County Team A, 2:00.98

Girls’ 4x400-Meter Relay

2. LaRue County Team A, 11:30.60 (Amanda Brewer, Natalie Mullins, Nichole Thomas, Kristina Durbin)

 

Girls’ Long Jump

3. Kate Cady, 14-10.00

4. Sarah Cady, 12-01.00

8. Kanasia Weathers, 11-10.00

 

 Girls’ Triple Jump

3. Nichole Thomas, 30-07.00

 

Girls’ Shot Put

8. Morgan Vinson, 19-04.00

11. Kanasia Weathers, 18-02.00

12. Scarlett Redmon, 18-01.00

13. Essence Barbor, 17-11.00

16. Kyaa Embry, 14-08.00

 

Girls’ Discus Throw

3. Kanasia Weathers, 70-07

4. Morgan Vinson, 60-00

12. Scarlett Redmon, 48-05

14. Kyaa Embry, 35-05

15. Essence Barbor, 32-04

 

April 24—Panther Invitational, Elizabethtown, KY

Individual Results

Girls’ 100-Meter Dash (Finals)

32. Courtni Price, 14.64

35. Gabriela Garcia. 14.74

 

Girls’ 200-Meter Dash

26. Jackie Rigdon, 30.36

33. Kate Cady, 31.87

 

Girls’ 400-Meter Dash

7. Kristina Durbin, 1:04.30

20. Hattie Ward, 1:09.39

 

Girls’ 800-Meter Run

15. Nichole Thomas, 2:45.80

25. Natalie Mullins, 2:53.96

 

Girls’ 1600-Meter Run

13. Kristina Durbin, 5:58.02

 

Girls’ 300-Meter Hurdles

10. Amanda Brewer, 56.76

 

Girls’ 4X100-Meter Relay

9. LaRue County A Team – 57.15 (Kate Cady, Gabriela Garcia, Courtni Price, Jackie Rigdon)

 

Girls’ 2X200-Meter Relay

10. LaRue County A Team – 2:00.72 (Kate Cady, Gabriela Garcia, Courtni Price, Jackie Rigdon)

 

Girls’ 4x400-Meter Relay

8. LaRue County A Team – 4:40.71 (Kristina Durbin, Amanda Brewer, Nichole Thomas, Hattie Ward)

 

Girls’ 4x800-Meter Relay

10. LaRue County A Team – (Amanda Brewer, Natalie Mullins, Kristina Durbin, Nichole Thomas)

 

Girls’ Long Jump

9. Kate Cady, 14-01.00

25. Sarah Cady, 12-06.00

 

Girls’ Triple Jump

9. Nichole Thomas, 29-11.00

 

Girls’ Shot Put

27. Scarlett Redmon, 18-06.00

30. Misty Williams, 16-11.00

 

Girls’ Discus Throw

14. Kanasia Weathers, 76-09

28. Morgan Vinson, 47-10

 

Boys’ 100-Meter Dash

16. Blake Marryman, 12.15

37. Hunter Thomas, 13.60

 

Boys’ 200-Meter Dash

24. Austin Parrish, 25.29

 

Boys’ 400-Meter Dash

10. Randy Young, 54.80

 

Boys’ 1600-Meter Run

32. Jacob Cecil, 5:33.73

36. Christian Silva, 5:49.74

 

Boys’ 4X100-Meter Relay 

15. LaRue County A Team, 50.27 (Blake Merryman, Maason Cobb, Hunter Thomas, Donnie Williams)

 

Boys 4x400 Meter Relay

8. LaRue County A Team, 3:46.66 (Jaylin Massie, Austin Parrish, Trevor Wallace, Randy Young)

 

Boys’ 4x800 Meter Relay

17. LaRue County A Team, 9:55.20 (Jacob Cecil, Jaylin Massie, Christian Silva, Saul Marin)

 

Boys’ Long Jump

28. Trevor Wallace, 15-09.00

 

Boys’ Shot Put

28. Eli Royalty, 32-05.00

35. Zach Hornung, 29-10.00

 

Boys’ Discus Throw

21. DeMarcus McCray, 92-04

27. Zach Hornung, 89-00