.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Track and Field: Lexington Dunbar Invitational

-A A +A
By The Staff

May 15

TEAM RESULTS

Girls, 17 Teams

17. LaRue County, 1 point

Boys, 18 Teams

12. LaRue County, 15 points

INDIVIDUAL RESULTS

Girls’ 100-Meter Dash

22. Justine Scroggins, 14.29

23. Tiana Phillips, 14.96

Girls’ 200-Meter Dash

16. Justine Scroggins, 28.25

Girls’ 400-Meter Dash

23. Shelby Mouser, 1:12.93

Girls’ 800-Meter Run

13. Amarah Reed, 2:44.44

20. Meagan Williams, 2:57.56

Girls’ 1,600-Meter Run

14. Amarah Reed, 6:03.95

Girls’ 100-Meter Hurdles

18. Alisha Durbin, 19.89

Girls’ 300-Meter Hurdles

16. Alisha Durbin,54.69

20. Tristyn Sayles, 57.08

Girls’ 400-Meter Relay

12. LaRue County, 57.46 (Tiana Phillips, Tanesha Woods, Shana Zajdel)

Girls’ 800-Meter Relay

10. LaRue County, 2:06.53 (Courtney Clyde, Haley Holt, Tiana Phillips, Shaila Winston)

Girls’ 1,600-Meter Relay

13. LaRue County, 5:03.87, (Haley Holt, Nancy Howell, Shana Zajdel, Tristyn Sayles)

Girls’ 3,200-Meter Relay

10. LaRue County, 11:26.13, (Kristina Durbin, Shelby Mouser, Amarah Reed,   Meagan Williams)

Girls’ Pole Vault

8. Shelby Mouser, 6-00.00

Girls’ Long Jump

17. Alisha Durbin, 13-08.00

21. Shaila Winston, 13-00.25

Girls’ Triple Jump

16. Alisha Durbin, 29-02.00

Girls’ Shot Put

13. Kaity Skaggs, 26-06.00

20. Althea Freeman, 22-08.00

Girls’ Discus Throw

11. Kaity Skaggs, 64-02

16. Sheridan Myers, 57-00

Boys’ 100-Meter Dash

19. Marquis Cobb, 12.06

21. Shawn Hull, 12.12

Boys’ 200-Meter Dash

22. Marquis Cobb, 24.94

24. Shawn Hull, 25.18

Boys’ 400-Meter Dash

23. Blake Heibert, 58.28

Boys’ 800-Meter Run

14. Ryan Durbin, 2:10.33

27. Truman Padgett, 2:26.34

29. Alex Wood, 2:33.25

Boys’ 1,600-Meter Run

5. Ryan Durbin, 4:45.72

Boys’ 300-Meter Hurdles

15. Cody Thompson, 45.99

Boys’ 400-Meter Relay

10. LaRue County, 49.23, (Rob Benjamin, Robert Gatton, Shawn Hull, Ryan Wafford)

Boys’ 1,600-Meter Relay

10. LaRue County, 3:52.08, (Marquis Cobb, Blake Heibert, Ryan Durbin, Cody Thompson)

Boys’ Pole Vault

12. Spencer Hines, 8-06.00

Boys’ Long Jump

22. Robert Gatton, 16-00.50

Boys’ Triple Jump

19. Jonathan Firquin, 33-08.00

Boys’ Shot Put

3. Tyler Davenport, 44-00.00

11. Ryan Wafford, 38-06.75

Boys’ Discus Throw

5. Kenneth Sanders, 134-05

8. Ryan Wafford, 118-11