.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

TRACK AND FIELD: Lady Hawks tops in Lincoln Relays

-A A +A

Boys team places sixth

By Linda Ireland

The homestanding LaRue County High School Lady Hawks’ Track and Field Team won Saturday’s Lincoln Relays competition.
The boys’ team finished sixth out of 12 teams. Cody Thompson and Blake Heibert won the top two positions in the 400-meter hurdles with Thompson taking first with 1:02.97.
The 4x100-meter relay team – Austin Shirley, Dylan White, Cody Thompson and Marquis Cobb – won its race.
The meet included distance medleys, sprint medleys, pole vault and other field events and pentathlon which includes long jump, shot put, high jump, 200-meters and 800-meters.

Previous
Play
Next

Girls’ results
300-meter dash
14. Logan Grant, 51.64
15. Meredith Lindsey, 51.87
21. Natalie Mullins, 53.93

800-meter run
6. Amarah Reed, 2:46.09
17. Abby French, 3:03.31

1,500-meter run
5. Amarah Reed, 5:48.68

5,000-meter run
5. Kristina Durbin, 23:13.28

400-meter hurdles
4. Alisha Durbin, 1:20.35
6. Brooke Heibert, 1:28.28

4x100-meter relay
3. LaRue, 56.78

4x400-meter relay
4. LaRue A Team, 4:47.08
11. LaRue B Team, 5:16.93

800-sprint medley
3. LaRue A Team, 2:10.32
12. LaRue B Team, 2:21.34

Distance medley
3. LaRue, 15:10.87    

High jump
3. Meredith Lindsey, 4-04.00, 1.32m

Long jump
4. Alisha Durbin, 12-07.75, 3.85m
5. Justine Scroggins, 12-04.50, 3.77m
9. Courtni Price, 10-10.75, 3.32m
10. Shaila Winston, 10-06.50, 3.21m

Triple jump
3. Shana Zajdel, 28-11.25, 8.82m

Shot put
19. Sheridan Myers, 21-05.00, 6.52m
21. Misty England, 20-05.00, 6.22m

Discus throw
4. Sheridan Myers, 75-06, 23.01m
19. Misty England, 46-07, 14.19m

200-meter dash outdoor pentathlon
3. Shelby Mouser, 30.69

800-meter run outdoor pentathlon
4. Shelby Mouser, 2:53.27

Long jump outdoor pentathlon
4. Shelby Mouser, 3.64m

Shot put outdoor pentathlon
6. Shelby Mouser, 6.14m, 20-01.75

Outdoor pentathlon
3. Shelby Mouser, 1,374

BOYS’ RESULTS
300-meter dash
16. Gabe Shirley, 41.59
22. Tommy Goodman, 42.30
27. Randy Young, 43.59
57. Ben Page, 52.52

800-meter run
25. G.W. Clifford, 2:34.02
27. Michael Geary, 2:36.87

5,000-meter run
4. Adam Sandidge, 17:42.56

400-meter hurdles
1. Cody Thompson, 1:02.97
2. Blake Heibert, 1:03.31

4x100-meter relay
1. LaRue, 48.28

4x400-meter relay
2. LaRue, 3:44.81

800-sprint medley
7. LaRue, 1:51.15

Distance medley
6. LaRue, 12:53.12

High jump
8. Dylan White, 5-00.00

Long jump
14. Tommy Goodman, 15-10.25

Triple jump
7. Blake Heibert, 35-00.75

Shot put
4. Austin Shirley, 38-09
10. Scyler Plisco, 33-09
13. Jackson Venegas, 33-00
25. Rusty Brown, 27-11
26. Larry Mullins, 26-10

Discus throw
3. Jackson Venegas, 112-03
12. Austin Shirley, 95-07
23. Larry Mullins, 66-11

200-meter dash outdoor pentathlon
6. Robert Gatton, 26.52

800-meter run outdoor pentathlon
7. Robert Gatton, 2:40.18

High jump outdoor pentathlon
6. Robert Gatton, 1.5m

Long jump outdoor pentathlon
3. Robert Gatton, 5.09m

Shot put outdoor pentathlon
5. Robert Gatton, 9.13m

Outdoor pentathlon
6. Robert Gatton, 2,096