.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LaRue County Middle School Wrestling District Tourney

-A A +A

 1. John Hardin 219.5

2. LaRue County 170.0

3. Meade County 163.0

4. Central Hardin 134.0

5. North Hardin 112.0

6. Boyle County 67.0

7. Bates Middle 63.0

 

Tournament Results

Kentucky Middle School - 70

1st Place - Blake Whorton of John Hardin

2nd Place - Kelby Gay of Bates Middle

3rd Place - Devon Herron of North Hardin

4th Place - Tharon Blair of LaRue County

5th Place - Skiler Baumgardner of John Hardin

6th Place - Braedon Herron of North Hardin

 

1st Place Match - Blake Whorton (John Hardin) won by tech fall over Kelby Gay (Bates Middle) (TF 15-0)

3rd Place Match - Devon Herron (North Hardin) won by major decision over Tharon Blair (LaRue County) (Maj 9-1)

5th Place Match - Skiler Baumgardner (John Hardin) won by decision over Braedon Herron (North Hardin) (Dec 7-0)

 

Kentucky Middle School - 75

1st Place - Hunter Butler of John Hardin

2nd Place - Kevin Wheeler of Central Hardin

3rd Place - Thomas Hoppes of LaRue County

 

1st Place Match - Hunter Butler (John Hardin) won by pin over Kevin Wheeler (Central Hardin) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Thomas Hoppes (LaRue County) received a bye () (Bye)

 

Kentucky Middle School - 80

1st Place - Hayden Shepherd of Boyle County

2nd Place - Chase Wallace of John Hardin

3rd Place - Jacob Robbins of Boyle County

4th Place - Jesse Walters of LaRue County

 

1st Place Match - Hayden Shepherd (Boyle County) won by decision over Chase Wallace (John Hardin) (Dec 7-6)

3rd Place Match - Jacob Robbins (Boyle County) won by pin over Jesse Walters (LaRue County) (Pin 0:00)

 

Kentucky Middle School - 86

1st Place - Brock Whorton of John Hardin

2nd Place - Stiles Metcalf of LaRue County

3rd Place - Jarred Ray of Meade County

4th Place - Corey Coombs of John Hardin

5th Place - Paul Northup of North Hardin

6th Place - Jacob McClain of North Hardin

 

1st Place Match - Brock Whorton (John Hardin) won by decision over Stiles Metcalf (LaRue County) (Dec 8-3)

3rd Place Match - Jarred Ray (Meade County) won by pin over Corey Coombs (John Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Paul Northup (North Hardin) won by pin over Jacob McClain (North Hardin) (Pin 0:00)

 

Kentucky Middle School - 92

1st Place - Dalton Bell of LaRue County

2nd Place - Derrick Witmer of Boyle County

3rd Place - Brandon Carter of Meade County

4th Place - Hayden Pils of John Hardin

5th Place - Sabastian Barzee of LaRue County

 

1st Place Match - Dalton Bell (LaRue County) won by pin over Derrick Witmer (Boyle County) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Brandon Carter (Meade County) won by pin over Hayden Pils (John Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Sabastian Barzee (LaRue County) received a bye () (Bye)

 

Kentucky Middle School - 98

1st Place - Grant Hall of Central Hardin

2nd Place - Christan Estrada of John Hardin

3rd Place - Levi Goodin of LaRue County

4th Place - Jason Westwood of Central Hardin

5th Place - Collin Morris of Meade County

 

1st Place Match - Grant Hall (Central Hardin) won by pin over Christan Estrada (John Hardin) (Pin 0:00)

 

3rd Place Match - Levi Goodin (LaRue County) won by pin over Jason Westwood (Central Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Collin Morris (Meade County) received a bye () (Bye)

 

Kentucky Middle School - 105

1st Place - Clayton Hanson of North Hardin

2nd Place - Steven Livers of John Hardin

3rd Place - Dawson Bingham of LaRue County

4th Place - Daniel Gonzales of Central Hardin

5th Place - Kyler Elswick of Boyle County

6th Place - Austin Boshart of John Hardin

 

1st Place Match - Clayton Hanson (North Hardin) won by decision over Steven Livers (John Hardin) (Dec 6-4)

3rd Place Match - Dawson Bingham (LaRue County) won by pin over Daniel Gonzales (Central Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Kyler Elswick (Boyle County) won by forfeit over Austin Boshart (John Hardin) (FF)

 

Kentucky Middle School - 113

1st Place - Trent Johnson of John Hardin

2nd Place - Brandon Leak of North Hardin

3rd Place - Roger Young of Meade County

4th Place - Sean Kelly of Central Hardin

5th Place - Parker Anderson of LaRue County

6th Place - Kagen Jackson of Boyle County

1st Place Match - Trent Johnson (John Hardin) won by decision over Brandon Leak (North Hardin) (Dec 3-1)

3rd Place Match - Roger Young (Meade County) won by pin over Sean Kelly (Central Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Parker Anderson (LaRue County) won by decision over Kagen Jackson (Boyle County) (Dec 9-6)

 

Kentucky Middle School - 121

1st Place - Johnny Lee of Meade County

2nd Place - Liam Bellis of Central Hardin

3rd Place - Isaiah Scott of Bates Middle

4th Place - Noah Davis of LaRue County

5th Place - Rob Copenhaver of John Hardin

6th Place - Dylan Frost of John Hardin

 

1st Place Match - Johnny Lee (Meade County) won by pin over Liam Bellis (Central Hardin) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Isaiah Scott (Bates Middle) won by major decision over Noah Davis (LaRue County) (Maj 14-4)

5th Place Match - Rob Copenhaver (John Hardin) won by pin over Dylan Frost (John Hardin) (Pin 0:00)

 

Kentucky Middle School - 130

1st Place - Justice Harrison of LaRue County

2nd Place - Derrick Smallwood of John Hardin

3rd Place - Dustin Horne of Bates Middle

4th Place - Cory Harris of Meade County

5th Place - Matt Steven of LaRue County

6th Place - Tyger Hall of Central Hardin

 

1st Place Match - Justice Harrison (LaRue County) won in overtime over Derrick Smallwood (John Hardin) (OT 8-4)

3rd Place Match - Dustin Horne (Bates Middle) won by pin over Cory Harris (Meade County) (Pin 0:00)

5th Place Match - Matt Steven (LaRue County) won by decision over Tyger Hall (Central Hardin) (Dec 8-7)

 

Kentucky Middle School - 140

1st Place - Griffin Dulak of LaRue County

2nd Place - Caleb Broughton of Meade County

3rd Place - John Crow of Central Hardin

4th Place - Caleb Eller of Boyle County

5th Place - John Michael Saylor of Meade County

6th Place - David Loyall of John Hardin

 

1st Place Match - Griffin Dulak (LaRue County) won by decision over Caleb Broughton (Meade County) (Dec 7-4)

3rd Place Match - John Crow (Central Hardin) won by decision over Caleb Eller (Boyle County) (Dec 7-5)

5th Place Match - John Michael Saylor (Meade County) won by pin over David Loyall (John Hardin) (Pin 0:00)

 

Kentucky Middle School - 152

1st Place - Isacc Nichols of North Hardin

2nd Place - Jackson Kenny of Central Hardin

3rd Place - Cody Wilson of Central Hardin

4th Place - Dalton Jett of Meade County

5th Place - Ryan Jensen of John Hardin

 

1st Place Match - Isacc Nichols (North Hardin) won by pin over Jackson Kenny (Central Hardin) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Cody Wilson (Central Hardin) won by pin over Dalton Jett (Meade County) (Pin 0:00)

5th Place Match - Ryan Jensen (John Hardin) received a bye () (Bye)

 

Kentucky Middle School - 168

1st Place - Zach Phillips of North Hardin

2nd Place - Tyler Sell of Meade County

3rd Place - Noah Borders of John Hardin

4th Place - Blake Wheeler of Central Hardin

5th Place - Trevon Wright of John Hardin

 

1st Place Match - Zach Phillips (North Hardin) won by pin over Tyler Sell (Meade County) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Noah Borders (John Hardin) won by pin over Blake Wheeler (Central Hardin) (Pin 0:00)

5th Place Match - Trevon Wright (John Hardin) received a bye () (Bye)

 

Kentucky Middle School - 190

1st Place - Miguel Luna of John Hardin

2nd Place - Curtis Landrum of LaRue County

3rd Place - Jonah Welch of Bates Middle

4th Place - Daniel Jackson of Central Hardin

 

1st Place Match - Miguel Luna (John Hardin) won by pin over Curtis Landrum (LaRue County) (Pin 0:00)

3rd Place Match - Jonah Welch (Bates Middle) won by forfeit over Daniel Jackson (Central Hardin) (FF)

 

Kentucky Middle School - 230

1st Place - Bryan Pratt of Meade County

2nd Place - Peyton Casey of John Hardin

 

1st Place Match - Bryan Pratt (Meade County) won by pin over Peyton Casey (John Hardin) (Pin 0:00)

3rd Place Match - () received a bye () (Bye)